Aktualności

2020 KOD Lubelskie – podsumowanie

Ten rok był szczególnie trudny dla wszystkich, był czasem pełnym pracy i wyjątkowych wyzwań w zupełnie innej, pandemicznej rzeczywistości.

Styczeń

Na wezwanie sędziów KOD wsparł organizacyjnie Marsz Tysiąca Tóg – wielką manifestację zainicjowaną przez środowiska prawnicze w proteście przeciw planowanym przez rządzących zmianom upolityczniających sądownictwo. Do Warszawy przybyło wiele koderów i koderek z całej Polski, także z Lubelszczyzny. Autokar z Lublina długo nie mógł wyruszyć, sprawdzany przez policję.

Zorganizowaliśmy zgromadzenie upamiętniające rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zapaliliśmy światła – symbol pamięci oraz nadziei, że dobro i miłość zawsze przezwyciężą nienawiść.

Luty

W Lublinie odbyło się Regionalne Zebranie Członków KOD Lubelskie. Kadencja dotychczasowych organów regionalnych dobiegła końca. Pożegnaliśmy ustępujący zarząd i powołaliśmy nowe władze statutowe oraz delegatów.

Włączyliśmy się w akcje plakatowe przeciw arogancji władz po słynnym obraźliwym geście posłanki Lichockiej podczas głosowania w Sejmie, w wyniku którego rządząca partia przekazała 2 mld zł dla TVP zamiast zasilenia ochrony zdrowia.

Włączyliśmy się też do protestu przeciw arogancji władzy pod biurami posłów PiS.

Zaczęły się zbiórki podpisów potrzebnych dla zarejestrowania kandydatów w wyborach prezydenckich. Wspiera wszystkie komitety kandydatów prodemokratycznych, którzy zwrócili się do nas o pomoc.

Wsparliśmy nagłośnieniem akcję One Bilion Raising – ogólnoświatową kampanię społeczną przeciw przemocy wobec kobiet. Poprzez taniec na ulicach wyrażona jest solidarność z kobietami doznającymi przemocy.

Marzec

Do Polski dotarła epidemia spowodowana koronawirusem. Podjęliśmy decyzję o ograniczeniu spotkań i akcji ulicznych ze względu na bezpieczeństwo naszych członków i członkiń.

Apelujemy do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i przesunięcie wyborów na późniejszy termin, bezpieczny dla wyborców i umożliwiającym prowadzenie kampanii. Protestujemy przeciwko zmianom w kodeksie wyborczym.

Kwiecień

Wzywamy do bojkotu wyborów kopertowych – kolportujemy plakaty i wlepki.

Członkinie KOD włączają się w lokalne akcje pomocowe dla potrzebujących.

Uczciliśmy rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego, patrona naszego ruchu. Z powodu obostrzeń sanitarnych nie organizowaliśmy uroczystości, ale złożyliśmy kwiaty na skwerze jego imienia.

Maj

W Lublinie KOD wziął udział w uroczystości pod pomnikiem Konstytucji 3 maja, koderzy upamiętnili święto także w Białej Podlaskiej.

Odbył się Krajowy Zjazd Delegatów, który zatwierdził ciągłość władz krajowych Stowarzyszenia mimo upływu ich kadencji, do czasu możliwości organizowania spotkania jesienią. Nowi delegaci i delegatki z Lubelszczyzny wzięli udział w walnym za pomocą platformy do organizowania zdalnych posiedzeń.

Czerwiec

Organizujemy akcję wsparcia dla represjonowanego sędziego Igora Tulei i innych niezależnych sędziów. W wielu miastach odbywają się pikiety pod hasłem „150×150”, które nawiązuje do ograniczenia liczby uczestników z powodu pandemii. W Lublinie akcja z udziałem sędziów odbyła się pomimo niezwykle intensywnej ulewy.

Lipiec

Wsparliśmy zbiórkę podpisów poparcia pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, ta sytuacja była wyjątkowa – na zbiórkę podpisów kandydat miał tylko kilka dni.
Ponad 2 tys. podpisów zebrały grupy koderów i koderek w punktach w Lublinie, Białej Podlaskie, Lubartowie

Wzięliśmy udział w powitaniu Andrzeja Dudy, który przyjechał do Lublina w ranach swojej kampanii wyborczej. Na placu Litewskim zgromadziło się wiele osób, w tym koderzy i koderki, które zareagowały na słowa urzędującego prezydenta wykluczające osoby nieheteronormatywne: “próbują wmówić, że to ludzie. To ideologia”.

KOD wsparł protest zainicjowany przez lubelski Komitet Młodzieżowy, w reakcji na haniebne wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i posła Czarnka o osobach LGBT+.

Organizujemy po raz kolejny Obywatelską Kontrolę Wyborów. W projekcie wzięła udział rekordowa liczba osób w Polsce i wielu komisjach zagranicznych, łącznie ponad 4 tys. osób. W woj. lubelskim projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wspieraliśmy także osoby, które zdecydowały się złożyć protesty wyborcze.

Organizujemy razem z grupami kobiecymi pikietę przeciwko planom wypowiedzenia Konwencji Antyprzemocowej.

 

Wrzesień

W Warszawie odbyło się dwudniowe spotkanie programowe KOD, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób z całej Polski, w tym z Lublina i Białej Podlaskiej. Zakreślone zostały ramy do dalszych prac.

Pomagamy Białorusinom w organizacji solidarnościowych pikiet, które odbywają się w całej Polsce po sfałszowanych wyborach i represjach wobec protestujących na Białorusi.

Październik

Organizujemy ogólnopolską akcję zbierania podpisów poparcia dla ks. prof. Alfreda Wierzbickiego.

Odbył się Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji. Walne sprawozdawczo-wyborcze odbyło się w formie hybrydowej – częściowo w ośrodku konferencyjnym, częściowo zdalnie. Wybrane zostały nowe władze stowarzyszenia – przewodniczący, zarząd, Główna Komisja Rewizyjna i Główny Sąd Koleżeński. Część delegatów i delegatek z naszego regionu wzięła udział w zjeździe w Falentach, część za pośrednictwem internetu. Do zarządu KOD została wybrana Magdalena Bielska, przewodnicząca regionu lubelskiego.

Wspomnieliśmy rocznicę śmierci Piotra Szczęsnego.

Organizujemy akcję protestacyjną przeciw nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. W kilkunastu miastach w Dzień Edukacji Narodowej odbyły się pikiety pod hasłem Alarm dla edukacji i nauki.

W całej Polsce na ulice miast i małych miasteczek wychodzą tłumy osób, protestując przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, której konsekwencją ma być zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce. Wspieramy protestujących – użyczamy nagłośnienia, bierzemy udział w spontanicznych manifestacjach, plakatujemy.

Listopad

Trwają protesty do decyzji pseudo Trybunału Konstytucyjnego. Policja legitymuje zgromadzonych i próbuje uniemożliwić legalne, pokojowe manifestacje. Wspieramy organizację protestów.

.W Lublinie, podobnie jak w wielu miastach Polski, KOD inicjuje spontaniczne pikiety pod hasłem My zostajemy – jesteśmy Europą, w proteście przeciwko próbie zawetowania budżetu UE przez polski rząd, który nie zgadza się na powiązanie otrzymywania środków unijnych z mechanizmem praworządności. Po pokojowej legalnej manifestacji zgromadzeni zostali wylegitymowani przez policję.

Grudzień

Prowadzimy akcje plakatowe i kolportujemy gazetki z informacjami o działaniach rządu.

Zaczęły się wezwania osób w tym koderek i koderów na komisariaty w związku z udziałem w manifestacjach z ostatnich miesięcy.

opracowanie: M. Bielska
zdjęcia: D. Włodarczyk, M. Bielska, Ł. Szopa, K. Łozińska