Media o nas

Wyborcza Lublin: “Europo nie odpuszczaj”. KOD demonstrował pod Sądem Okręgowym w Lublinie

– Proszę was, nie poddawajmy się. Nadal musimy bronić w Polsce samorządności, nadal musimy bronić niezawisłości sądów – nawoływali w poniedziałkowy wieczór przy Krakowskim Przedmieściu działacze lubelskiego KOD.

Oprócz KOD, w organizację manifestacji włączył się Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz Obywatele RP. Pikieta odbyła się pod Sądem Okręgowym w Lublinie. Działacze mieli ze sobą transparenty a na nich wypisane hasła o treści: ‘PiS kłamie, że chce naprawić sądu – PiS chce sądy zawłaszyć’, ‘Sądy w rękach PiS to komuna bis’ czy ‘Gdy partia panów przejmie sądy kto im powie stop?’. Przyszło około 100 osób. Podobne protesty odbyły się w całej Polsce. Ich celem ma być mobilizacja Komisji Europejskiej, by niezwłocznie skierowała ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Sąd Najwyższy zostanie sparaliżowany. 40 proc sędziów Sądu Najwyższego, którym konstytucja gwarantuje nieusuwalność zostanie wyrzuconych na bruk. Po to się tu zgromadziliśmy, by dać świadectwo, że wierzymy w system wartości, który jest fundamentem Unii Europejskiej – mówił do zgromadzonych Krzysztof Kamiński, lider lubelskiego KOD. Kontynuował: – Tak wiele jest wspaniałych konwencji. Kiedy przychodzi okres próby mamy prawo oczekiwać, że Europa zabierze głos. Stąd w całej Polsce dzisiaj KOD pozdrawia Europę mówiąc: Europo nie odpuszczaj’.

Podczas zgromadzenia głos zabrał również Adam Kalbarczyk (KOD): – Może czujemy się już zmęczeni. Może czasem tak jest, że wydaje nam się, że już zbyt długo to wszystko trwa. Ale proszę was w imieniu lubelskiego KOD. Nie poddawajmy się. Nadal musimy bronić w Polsce samorządności, nadal musimy bronić niezawisłości sądów. Będziemy powtarzać do znudzenia: nie chodzi o obronę konkretnych sędziów, konkretnych sądów, przywilejów, miejsc, pracy, stanowisk ani funkcji. Chodzi o obronę fundamentalny spraw dla praworządnej demokracji, by sądy były niezależne od każdej władzy wykonawczej, ustawodawczej a zwłaszcza od każdego uzurpatora.

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/5,48724,23526719.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *