W ten sposób KOD zwraca uwagę na łamanie konstytucji przez rząd. Na Lubelszczyźnie w koszulki ubrano m.in. pomniki Marii i Lecha Kaczyńskich oraz Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej czy słynną figurę chrząszcza w Szczebrzeszynie.

– W pierwszym przypadku chciano przypomnieć, że to właśnie Lech Kaczyński wiele razy odwoływał się do cenionej przez siebie Konstytucji, a partia, która powołuje się na jego dorobek, całkowicie ten fakt neguje – wyjaśnia Magdalena Bielska z ZR KOD Lubelskie, które stoi za organizowaniem koszulkowej akcji w regionie. Bielska przypomina, że za powieszenie koszulki z napisem „Konstytucja” na pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich policja zatrzymała dwie osoby. Grozi im grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

– Członkowie KOD zostali oskarżeni o znieważenie pomnika. Aby wykazać absurd oskarżeń pod ich adresem, zaczęliśmy przebierać także inne rzeźby – tłumaczy Bielska.

W Lublinie w koszulkę ubrano koziołka przy deptaku. W niedzielę do przebierańców dołączył lew stojący niedaleko Lubelskiego Zamku. Napis „Konstytucja” pojawił się na tarczy, którą zwierzę trzyma pod lewą łapą. Instalacji już nie ma – ktoś zerwał ją w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Również w niedzielę wieczorem w koszulkę z napisem „Konstytucja” z dopiskiem „Nie chowaj głowy w piasek” została ubrana figura strusia na os. Marii Konopnickiej w Lublinie. Jej zdjęcie przesłał nam nasz czytelnik, pan Michał. Wyjaśnił, że to nie on stoi za przebraniem rzeźby. Do pomysłu nie przyznają się również przedstawiciele lubelskiego KOD.

– W całej akcji właśnie o to chodzi, by dołączały do niej różne osoby. Liczymy na to, że coraz więcej mieszkańców regionu będzie ubierać pomniki w koszulki i tym samym zwracać uwagę na to, że w Polsce łamana jest konstytucja – mówi Magdalena Bielska.

Sam KOD jeszcze w tym tygodniu planuje kolejne podobne działania. Na razie jego przedstawiciele nie zdradzają szczegółów.

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,23782565,byl-juz-koziolek-i-lew-teraz-w-koszulke-z-napisem-konstytucja.html