Wydarzenia

Solidarnie z sędziami – Lublin 01.12.19

1 grudnia w ponad stu miastach Polski odbyły się manifestacje w odpowiedzi na apel Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
W Lublinie pod gmachem Sądu Okręgowego zebrało się około 500 osób, aby wyrazić swoją solidarność z sędziami szykanowanymi za obronę niezależności sądów i zasad praworządności.

Sędzia Monika Płoska-Pecio, reprezentująca lubelską Iustitię mówiła: „Składając ślubowanie, obiecaliśmy stać na straży prawa i orzekać niezawiśle, i zgodnie z własnym sumieniem. Nie wyobrażam sobie, abym ja czy moi koledzy i koleżanki nie pamiętali o rocie tego przyrzeczenia.”

Krzysztof Kamiński, przewodniczący lubelskiego Komitetu Obrony Demokracji mówił o potrzebie solidarności obywatelskiej : „Zgromadziliśmy się tu z porywu serca, by solidarnie stanąć razem i wesprzeć polskich sędziów jako obywatele.”

Na manifestacji pojawili się lubelscy adwokaci i adwokatki z togami w rękach. Protestujący przynieśli wypisane hasła: Ręka podniesiona na sędziów jutro uderzy w nas, Stop szykanowaniu sędziów, Wolne sądy.

Pikiety wsparcia odbyły się także w Białej Podlaskiej i Puławach.

foto: E. Pilipczuk, M. Bielska, T. Tarnowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *