Media o nas

Wyborcza Lublin: “Biała Podlaska. Ubrali pomnik Kaczyńskiego w koszulkę “Konstytucja”. 67-latek z zarzutem”

W czwartek rano członkowie Komitetu Obrony Demokracji ubrali pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej w koszulkę z napisem “Konstytucja”. Policja błyskawicznie zatrzymała jednego z mężczyzn i postawiła mu zarzut. KOD: “Wszystkich nas nie zamkną”.

Akcję „ubierania” pomników Lecha Kaczyńskiego, ale nie tylko, w koszulki z napisem „Konstytucja” KOD zorganizował w całej Polsce. W sumie zawisły one na 27 pomnikach. Na Lubelszczyźnie ubrano pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej. Koszulkę założono byłemu prezydentowi w czwartek rano.

Policjanci zauważyli ją po godz. 6 i od razu zaczęli poszukiwania osób, które to zrobiły. Nie było to zbyt trudne, bo pomnik objęty jest miejskim monitoringiem, a przedstawiciele KOD-u nie próbowali się zasłaniać.

– Ustaliliśmy personalia mężczyzn, którzy zawiesili baner na pomniku. Pierwszy z nich to 67-letni mieszkaniec gminy Biała Podlaska. Został przesłuchany, postawiono mu zarzut znieważenia pomnika, za co Kodeks karny przewiduje karę grzywny lub ograniczenia wolności. Został zwolniony do domu. Z drugim mężczyzną nie wykonywaliśmy jeszcze czynności – mówi Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

Zatrzymanie drugiego z mężczyzn i postawienie mu zarzutu to jedynie kwestia czasu. Przedstawiciele KOD-u zaznaczają, że ich akcja nie miała na celu znieważenia jakiegokolwiek pomnika, a jedynie przypomnienie, że Lech Kaczyński wielokrotnie z dużym szacunkiem wypowiadał się o konstytucji. KOD chciał też zamanifestować przywiązanie do najważniejszych wartości oraz zwrócić uwagę na fakt łamania konstytucji przez obecnego prezydenta Andrzeja Dudę.

Przedstawiciele Komitetu dodają na Facebooku, że nie boją się działań policji. Apelują też o wsparcie. „Mimo prób zastraszenia nas kilka dni temu z powodu zawieszenia koszulki z napisem »Konstytucja« w Szczecinie i Białej Podlaskiej zdecydowaliśmy się założyć dzisiejszej nocy takie same koszulki na 27 pomników w całej Polsce. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aparat ścigania zrobi wszystko, by nas znaleźć i zaszczuć, chociaż nie złamaliśmy prawa. Prosimy Was o wsparcie i gotowość” – czytamy na profilu Komitetu Obrony Demokracji.

Jego przedstawiciele proponują nową akcję. Każdy, kto chce, może pójść w swoim mieście przed dowolny pomnik i zrobić sobie z nim zdjęcie i wrzucić na facebookowy profil KOD-u z podpisem „Ja też ubiorę pomnik”. „Niech pisowski aparat ścigania zobaczy, jak wielu z nas stanie w obronie Konstytucji, i jak wielu z nas może ubrać pomniki w koszulki z napisem »Konstytucja«”.

W innym z wpisów dotyczących akcji z ubieraniem pomników KOD pisze: „Wszystkich nas nie zamkną”.

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,23750405,biala-podlaska-ubrali-pomnik-kaczynskiego-w-koszulke-konstytucja.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *